Welcome to our company

Czy alkoholik kocha? Emocje a uzależnienie

Czy alkoholik kocha? Emocje a uzależnienie

Czy Alkoholik Kocha Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Azylvip Kraków

Popadnięcie w nałóg może mieć rozmaite przyczyny. Nie inaczej jest w przypadku uzależnienia od alkoholu. Ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez alkoholika mają odczuwane przez niego emocje oraz umiejętność radzenia sobie z nimi. Wiele osób zastanawia się, czy alkoholik kocha oraz, czy jest on świadomy tego, jak swoim postępowaniem nierzadko rani nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych. Poniższy wpis poświęcimy wpływowi alkoholu na emocje i więzi międzyludzkie.

Wyniszczający nałóg, czyli emocjonalne skutki alkoholizmu

Starając się przeanalizować wpływ alkoholu na emocje, należy wziąć pod uwagę kilka okresów:

  • moment przed sięgnięciem po używkę,
  • uczucia odczuwane w trakcie spożywania alkoholu,
  • stan emocjonalny po wytrzeźwieniu.

Wewnętrzne odczucia każdego uzależnionego mogą różnić się na poszczególnych etapach. Niektórzy sięgają po alkohol, bo problemy i wynikające z nich negatywne emocje stają się zbyt silne, determinując ryzykowne postępowanie. Sięgając po używki, liczą oni na poprawę nastroju. Jest to jednak zgubna nadzieja.

Emocje odczuwane podczas spożywania alkoholu również mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Powszechnie wiadomo jednak, że wówczas najtrudniej je kontrolować. Dlatego też niektórzy popadają w złość, innych wszystko zaczyna bawić, a jeszcze inni stają się całkowicie obojętni na otaczającą ich rzeczywistość. Wpływ alkoholu na emocje jest długofalowy – obniżenie nastroju często występuje tuż po wytrzeźwieniu, gdy trzeba wrócić do codziennego funkcjonowania. Aby się pocieszyć, niektórzy ponownie sięgają po używki i tym samym wkraczają w błędne koło.

Czytaj także: Wpływ alkoholu na organizm

Jak wyglądają relacje w rodzinie alkoholika?

Relacje w rodzinie alkoholika mogą przedstawiać się naprawdę różnie. Możemy wyróżnić jednak kilka najczęściej powielających się schematów. Pierwszy z nich to obecność dobrych stosunków rodzinnych. Osoba uzależniona z jakiegoś powodu nie rozmawia z pozostałymi domownikami o swoich problemach niekoniecznie związanych z rodziną, a np. z pracą. Wówczas sięga po używki, myśląc, że odetnie się w ten sposób od zmartwień. Powoli się uzależnia. Emocjonalne skutki alkoholizmu dają o sobie znać po pewnym czasie, a więzi rodzinne zaczynają się przez to rozluźniać.

Sytuacja może jednak zostać odwrócona. Czasem przez to, że relacje w rodzinie alkoholika nie są najlepsze, zaczyna on coraz częściej sięgać po używki. Ciągłe kłótnie i brak zrozumienia mogą przyczyniać się do nasilenia nałogu. Najbliżsi mogą być dużym wsparciem dla osoby uzależnionej, czasem jednak to właśnie członkowie rodziny i różnego rodzaju nieporozumienia z ich udziałem stają się przyczyną alkoholizmu u niektórych osób.

Samotność a alkoholizm

Dużą zależność można zaobserwować także między samotnością a alkoholizmem. Bycie samotnym nie oznacza tutaj koniecznie życie z dala od rodziny – aspekt ten można traktować zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Można czuć się samotnie w otoczeniu najbliższych osób, gdy relacje się osłabiają, znika zaufanie, a wraz z nim potrzebne wsparcie. Coraz częściej pojawiają się kłótnie i niezrozumienie. Niektórzy wówczas odczuwają większe odosobnienie, niż gdyby faktycznie żyli samotnie. Z poczucia bezradności sięgają wówczas po alkohol.

Między faktyczną samotnością a alkoholizmem oczywiście także występuje spora zależność. Można to zauważyć szczególnie u osób po rozwodzie lub borykających się ze stratą kogoś bliskiego. Niektórzy nie są sobie w stanie poradzić z tak silnymi emocjami. Zaczynają zatem szukać pocieszenia gdzie indziej. Niestety, często pada na alkohol, który – jak wiadomo – wcale nie rozwiązuje problemów, a wręcz nastręcza nowych.

W poszukiwaniu pomocy, czyli terapia rodzinna

Alkoholizm wpływa pod wieloma względami nie tylko na samego uzależnionego, ale i na osoby z jego najbliższego otoczenia. W zależności od tego, jak dana osoba zachowuje się pod wpływem środka odurzającego, jej rodzina może być narażona na:

  • chroniczny stres,
  • wstyd spowodowany zachowaniem alkoholika,
  • stany lękowe,
  • poczucie bezradności wobec problemu.

Alkoholizm jest chorobą i należy ją leczyć. Można skorzystać m.in. z opcji terapii rodzinnej w uzależnieniu od alkoholu. Wówczas na profesjonalne wsparcie mogą liczyć także członkowie rodziny osoby z nałogiem. Tego rodzaju terapia umożliwia obu stronom wzajemne zrozumienie swoich problemów. Zarówno rodzina, jak i uzależniony poznają wpływ alkoholu na emocje oraz przyczyny postępowania w dany sposób. Wszyscy zyskają należytą opiekę, która może przyczynić się do uzyskania równowagi i poprawy stanu psychicznego. Oczywiście nie jest to proste zadanie, ale wsparcie odpowiednio przygotowanych osób może okazać się pomocne.

Destrukcyjny wpływ alkoholu na emocje

W niektórych, niestety często przykrych, sytuacjach rodziny osoby uzależnionej zastanawiają się, czy alkoholik kocha, czy też jego uczucia znikły wraz z utratą kontroli nad codziennym funkcjonowaniem. Otóż pewne jego zachowania, szczególnie gdy znajduje się pod wpływem substancji odurzającej, mogą sprawiać, że faktycznie nie przypomina już tej samej osoby z czasów trzeźwości. Faktem jest też, że po długim czasie trwania w nałogu, alkoholik może mieć problem z prawidłowym odczuwaniem emocji.

Czy oznacza to jednak, że uzależniony przestał całkowicie kochać swoich bliskich i nie zależy mu na ich dobru? Mimo iż być może aktualnie na to wygląda, wcale nie musi tak być. Dla alkoholika jego bliscy nadal są ważni, jednakże to nałóg powoduje, że nie jest on w stanie okazać tego we właściwy sposób. Emocjonalne skutki alkoholizmu odbijają się nie tylko na uzależnionym, ale także jego najbliższych. Dlatego tak istotne jest skorzystanie z terapii, która może pomóc obu stronom przywrócić równowagę, kontrolę oraz wzbudzić dawne uczucia. Choć z pewnością nie będzie to łatwa droga, warto w takich momentach czuć wsparcie specjalisty.

Trudne do zrozumienia uczucia alkoholika

Odpowiadając na pytanie o to, czy alkoholik kocha, możemy pokusić się więc o stwierdzenie, że tak, tylko inaczej. Osoby uzależnione często same nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami, co absolutnie nie znaczy, że nagle utraciły zdolność odczuwania miłości. Gdy uda im się powrócić do trzeźwości, uporać się z problemami i szczerze porozmawiać z najbliższymi, ich emocje i ogólny dobrostan mogą stopniowo ulegać poprawie.

Aby móc zrozumieć działania podejmowane przez osobę z nałogiem, kluczowa może okazać się terapia rodzinna w uzależnieniu od alkoholu. Czasem sam powrót do trzeźwości nie wystarczy, kluczowe jest wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższych, którzy nierzadko doznają cierpienia przez alkoholizm członka rodziny. Tego typu terapię oferuje nasz ośrodek leczenia uzależnień AZYLVIP. Jeśli czujesz, że Ty i Twoja rodzina potrzebujecie wsparcia, możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.


Podobne wpisy:

Jakie argumenty trafiają do alkoholika?

Często słyszy się o różnego rodzaju uzależnieniach, lecz nie każdy wie zapewne, jak trudny może być to stan, zarówno dla osoby nim dotkniętej, jak i dla jej bliskich. Co więcej,...

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu Uzależnienie od alkoholu stanowi poważny problem zdrowotny i społeczny, dotykający miliony ludzi na całym świecie. Jest to choroba przewlekła,...

Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka wielu rodzin i bliskich. Wsparcie osoby uzależnionej wymaga delikatności, zrozumienia oraz wiedzy na temat tego, jak postępować, aby pomóc, a...