Welcome to our company

Jak alkohol wpływa na Twój organizm? Twoje ciało i wątroba odpowie Ci najlepiej!

Jak alkohol wpływa na Twój organizm? Twoje ciało i wątroba odpowie Ci najlepiej!

wpływ alkoholu na organizm

Czym jest alkohol ?

 1. Alkohol jest toksyną, to trujący związek chemiczny, a nie zbawienny środek na różne dolegliwości.
 2. Alkohol upośledza działanie mózgu i całego organizmu ludzkiego.
 3. Powstrzymanie picia alkoholu w odpowiednim momencie ogranicza powstawanie nieodwracalnych skutków choroby w organizmie.
 4. Abstynencja poprawia stan zdrowia.
 5. Dbanie o zdrowie stanowi istotny element trzeźwienia.

Fakty i mity – Wpływ alkoholu na organizm

Kiedy ludzie rozmawiają na temat alkoholu, dość często można usłyszeć, że niewielkie ilości alkoholu są dobre, a w niektórych przypadkach zbawienne dla naszego zdrowia. Nieraz nasze babcie mówiły, że alkohol rozgrzewa i niewielka ilość nalewki pomoże uporać się z przeziębieniem albo pomoże na problemy żołądkowe. Dość często można usłyszeć lub przeczytać w periodykach o tym, że niewielka ilość alkoholu poprawia apetyt, nastrój lub zmniejsza ból. Wbrew temu co mówią fakty, alkohol kojarzy się z „cudownym” działaniem na nasz organizm, niczym doraźny lek, który chwilowo usuwa skutki cierpienia- jednak nie usuwa przyczyn. Trzeba powiedzieć wprost – cena jaką płaci się za szybkie usunięcie stanu cierpienia jest bardzo wysoka. O ile jeden przysłowiowy kieliszek nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla organizmu, ponieważ potrafi on sobie poradzić z małą ilością alkoholu, to już nadużywanie alkoholu stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Niestety często bagatelizuje się te fakty związane z nadużywaniem alkoholu, które w konsekwencji mogą doprowadzić do poważnych skutków a nawet śmierci. Problemem jest również to, że niestety nie można stwierdzić faktycznego wpływu alkoholu na śmiertelność ludzi nadużywających alkoholu, rzadko bowiem w akcie zgonu jest wpisana przyczyna: „zatrucie alkoholem.” Prędzej przeczytamy o niewydolności układu oddechowego lub krążenia niż o przyjęciu dawki alkoholu, z którą organizm już nie mógł sobie poradzić. Często mówi się, że choroba jaką jest uzależnienie od alkoholu, to choroba podstępna. Tą podstępność można dostrzec kiedy przyjrzymy się bliżej w jaki sposób tak naprawdę alkohol wpływa na organizm.

Najistotniejszym faktem, od którego należy rozpocząć dalsze rozważania jest to, że alkohol etylowy, dostępny we WSZYSTKICH napojach alkoholowych jest niczym innym, tylko związkiem chemicznym i to trującym. Ktoś powie, że ale jak to?, przecież gdyby tak było, to ludzie nie piliby alkoholu bo by się zatruli? – otóż to, pierwszą reakcję na wypity alkohol są w większości wymioty – a to właśnie jest szybka reakcja organizmu na truciznę. Kiedyś zrobiono doświadczenie, w którym umieszczono żywą komórkę organizmu w roztworze alkoholu. Niestety nie poprawił się tej komórce nastój, nie przybyło jej energii. Komórka w szybkim tempie obumarła, także osoby nadużywające alkoholu, doprowadzając swoim piciem do wysokiego stężenia alkoholu we krwi i płynach fizjologicznych, muszą mieć świadomość, że w ich organizmie następuje szybka degradacja i obumieranie komórek organizmu. Kiedy uświadomimy sobie, że tak naprawdę nasze ciało jest w całości zbudowane z komórek, to w jaki sposób odpowiedzielibyśmy na pytanie „na które organy wpływa alkohol, które z części ciała są narażone na jego toksyczne działanie”? Odpowiedź, w związku z tym, że nasze ciało składa się w całości z komórek, brzmi: WSZYSTKIE. W tym miejscu, żeby to, o czym dzisiaj piszę – nie pozostało tylko teorią, żebyście uświadomili sobie, na co tak naprawdę decydujecie się pijąc alkohol, postarajmy się prześledzić pracę poszczególnych organów kiedy sięgacie po alkohol…

Co takiego dzieje się podczas nadużywania alkoholu?

Wpływ alkoholu na układ pokarmowy

Jak myślicie skąd bierze się silne uczucie pieczenia po spożyciu alkoholu? Otóż powstaje ono w wyniku gwałtownego podrażnienia śluzówek przełyku, bo to one jako pierwsze przyjmują truciznę. Potem stopniowo stają się coraz cieńsze, co w konsekwencji zaburza ich pracę. Pierwsze objawy zniszczenia śluzówek to zgagi, silne pragnienie, bolesność przy przełykaniu i suchość w ustach. Jeśli przyjąć, że cały układ pokarmowy jest wyścielony śluzówką, to zobaczmy co w taki razie dzieje się z żołądkiem? Otóż ciągłe podrażnianie alkoholem śluzówki powoduje słabsze reagowanie na pokarm a w konsekwencji zanika apetyt. Żeby go pobudzić konieczne jest zwiększenie dawki alkoholu a to wywołuje wzrost wydzielania soków żołądkowych zawierających kwas solny oraz zmniejsza się ilość wydzielania enzymów trawiennych. To jest moment, w którym pojawiają się pierwsze objawy choroby wrzodowej. Kontynuowanie picia trwale uszkadza błony śluzowe żołądka a to oznacza gorsze ich funkcjonowanie. W efekcie następuje: brak apetyty, mdłości, wymioty, uczucie ciężaru w dołku, wychudzenie/ Uszkodzeniu ulegają także błony śluzowe jelit a to powoduje zaburzenia w perystaltyce jelit. Właściwe przemieszczanie się pokarmu staje się niemożliwe a w efekcie następuje: zaparcia, biegunki, wzdęcia, owrzodzenia i krwotoki. Alkohol pobudza także pracę trzustki, jednocześnie wywołując skurcze kanalików trzustkowych nie pozwalając na wydostawanie się produkowanych enzymów na zewnątrz. Dochodzi do samotrawienia się trzustki. W efekcie: chroniczne i ostre zapalenie trzustki objawiające się bólami po lewej stronie, zmienne stolce, wzdęcia, brak apetytu a w końcu cukrzyca. Najwięcej zmian wywołanych alkoholem obserwuje się jednak w pracy wątroby, bowiem to właśnie tu odbywa się zasadnicza część procesu odtruwania organizmu.

W wyniku niszczenia komórek wątroby przez alkohol pojawiają się: zaburzenia w neutralizacji innych toksyn, spadek poziomu energii, zaburzenia w usuwaniu wody z krwi (obrzęki), zaburzenia w produkcji żółci odpowiedzialnej za trawienie, poalkoholowe zapalenie wątroby w końcowym etapie pojawia się marskość wątroby. W efekcie uszkodzenia wątroby pojawiają się: brak łaknienia, niestrawność, bol w podżebrzu, mdłości, senność, żylaki przełyku, żółtawe zabarwienie skóry, apatia, męczliwość, senność.

Układ krążenia – To są skutki picia wódki

Kolejnym z układów na które ma wpływ alkohol to układ krążenia. Jak wiadomo nasze serce wykonuje przeciętnie 70-80 skurczów na minutę. Wystarczy niewielka ilość alkoholu, żeby tętno podskoczyło do 100. Skracają się więc przerwy miedzy skurczami co powoduje, że serce ma mniej czasu na odpoczynek, a skoro tak jest, to jasne się staje, ze między piciem alkoholu nadciśnieniem tętniczym istniej duży związek. Statystyki podają, że około 10-30% alkoholików ma problem z nadciśnieniem. Należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia krwotoku mózgu. Ale to, na co należy zwrócić teraz uwagę, to fakt, że aldehyd octowy (jeden z produktów rozkładu alkoholu w organizmie) uszkadza mięsień sercowy oraz układ wieńcowy. Utrudniony jest dostęp do tlenu a to powoduje, że dochodzi do degradacji komórek, potem następuje stłuszczenie a w końcowej fazie dochodzi do zupełnego zaniku. Przy uszkodzeniu mięśnia sercowego dochodzi równocześnie do uszkodzenia naczyń włosowatych, co skutkuje zmniejszoną średnicą a co za tym idzie, upośledzoną zdolnością transportu krwi oraz składników odżywczych do serca. Efekt: kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej zwłaszcza podczas leżenia, obrzęki, zasinienia, uczucie niepokoju, lęku, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, ostra niewydolność a w końcowym efekcie śmierć.

Układ nerwowy – objawy neurologiczne u alkoholika

Najbardziej podatna na działanie alkoholu jest właściwie tkanka nerwowa, dlaczego?, jest tak dlatego, ponieważ ma ona zdolność przyciągania i magazynowania alkoholu jak również produktów jego rozkładu. Długotrwałe nadużywanie alkoholu skutkuje zatem zmianami zwyrodnieniowymi w komórkach i włóknach nerwowych. Kiedy mowa o objawach neurologicznych, które występują u alkoholików, to mamy na myśli organiczne uszkodzenie mózgu oraz obwodowego układu nerwowego. Ten ostatni jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów czuciowych oraz ruchowych. Skoro tak jest, to wiadomo już dlaczego występuje u osób uzależnionych polineuropatia, której pierwszymi objawami są tak zwane „nogi z waty czy stopy z papieru”, uczucie ciągnięcia w łydkach oraz drętwiejące palce. Objawami które świadczą o zaburzeniach czucia są również: marznące palce u rąk i stóp, marmurkowa skóra, skurcze rąk ni nóg oraz towarzysząca temu stanowi potliwość rąk i nóg. W końcowym efekcie dochodzi do niedowładu mięśni odpowiedzialnych za unoszenie stóp a to powoduje, że osoba doświadcza stanu, w którym stopy zaczynają przeszkadzać i chory musi podczas chodzenia podnosić stopy aby nie zahaczyć palcami o podłogę. Często słyszy się również, że „alkohol robi wodę z mózgu”- czy to jest tylko zwykły frazes? Otóż nie – w uszkodzeniach mózgu dochodzi do degradacji i obumierania komórek mózgu a w ich miejsce pojawia się płyn lub tkanka łączna. W efekcie nadużywania alkoholu pojawiają się dolegliwości związane z układem nerwowym: napady złego nastroju, nadmierna irytacja, męczliwość, problemy ze snem. Kiedy mowa o długotrwałej ekspozycji na alkohol pojawiają się dodatkowo: bezsenność, niespokojny, przerywany sen o dziwnych treściach, lęk z tym związany. Dodatkowo należy wspomnieć o napadach drgawkowych, które występują w wyniku chronicznego uszkodzenia mózgu. Drgawki występują najczęściej w okresie po odstawieniu alkoholu. Te zwykle ustępują przy powstrzymaniu picia alkoholu. W niektórych przypadkach może dojść do powikłanego napadu drgawkowego a wtedy mówimy już o stanie zagrożenia życia. W wyniku uszkodzenia układu nerwowego dochodzi do powstawania przewlekłych i ostrych zaburzeń psychicznych takich jaki:

 • Psychoza Korsakowa – w której najbardziej charakterystyczne są zaburzenia pamięci. Chorzy pamiętają przeszłość jednak nie potrafią zapamiętać tego, co robili chwilę temu. W dalszym procesie, u chorego dochodzi co całkowitej zmiany psychiki, chory traci inicjatywę, jest apatyczny, ociężały umysłowo, zdziecinniały. Umysł staje się bierny.
 • Halucynoza alkoholowa – tu występują głównie omamy słuchowe przy niezaburzonej świadomości, pojawiają się głosy mówiące o chorym źle, grożące. Często do tych objawów dołączają omamu wzrokowe i czuciowe. Treści są wypełnione groźbami, które wzmagają strach aż do paniki włącznie.
 • Delirium Tremens – to najbardziej rozpowszechniona psychoza alkoholowa objawiająca się w początkowej fazie przygnębieniem, ciągłą czujnością, skłonnością do reagowania lękiem. W snach pojawia się tematyka zagrażająca o treści np.: katastrof, ataków potworów. Jeśli picie jest kontynuowane, treści są coraz cięższe. Chory po obudzeniu z takiego snu nie jest w stanie zorientować się co się wokół niego tak naprawdę dzieje. Pojawiają się zaburzenia świadomości, nie ma orientacji w czasie i przestrzeni, ma suchość w ustach, pocenie na całym ciele, mocne drżenie całego ciała.
  Tu ku przestrodze należy dodać, że w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia psychozy.
Co alkohol robi z organizmem?
Co alkohol robi z organizmem?

Alkoholizm to choroba podstępna

Po przeczytaniu tego artykułu, można odpowiedzieć sobie na pytanie na czym polega podstępność choroby jaką jest uzależnienie od alkoholu. Na myśl przychodzi, że osoba cierpiąca na tą chorobę, rzadko umiera od alkoholu, za to bardzo często w wyniku chorób wywołanych piciem alkoholu. Ważne jest to, że jeśli osoba zdecyduje się na leczenie alkoholizmu i abstynencję, to ma dużą szansę nie dopuścić bądź zminimalizować powstawanie zmian chorobowych. Jednym słowem to Państwo wiedzą teraz na co się decydują!

Istotą tego artykułu jest:

 • uświadomienie Państwu w jaki sposób alkohol wpływa na Wasze zdrowie,
 • pomoc w zrozumieniu tego, co tak naprawdę dzieje się z ludzkim organizmem, kiedy non stop dostarczacie mu alkohol,
 • uświadomienie konsekwencji, aby podjąć decyzję o zaprzestaniu lub kontynuowaniu picia,
 • uczulić Was, że nie ma możliwości aby nadużywając alkoholu nie popaść w problemy zdrowotne.

Ten artykuł, mam nadzieję, pozwoli również uczulić Was na problem dbałości o własne zdrowie i jeżeli potrzebujecie pomocy, śmiało kontaktujcie się z naszą placówką odwykową – Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AZYLVIP Kraków / Jerzmanowice

Podobne wpisy:

Jak walczyć z głodem alkoholowym?

Głód alkoholowy, znany również jako „craving”, to według definicji, intensywne pragnienie natychmiastowego spożycia alkoholu, które może pojawić się u osób z problemem...

Jak kłamie narkoman?

Każda używka wpływa w pewnym stopniu na sposób odczuwania emocji oraz zachowanie. Nie inaczej kwestia ta wygląda w przypadku narkotyków. Osoba uzależniona może nie tylko inaczej się...

Esperal: jak działa wszywka i czy to ma sens?

Co to jest Esperal? Esperal to handlowa nazwa disulfiramu, substancji stosowanej w leczeniu alkoholizmu. Jedną z metod podawania disulfiramu jest wszywka, która polega na umieszczeniu małej...