Uzależnienie od zakupów: jak rozpoznać i leczyć?
Nałóg nazwać można trwałym przywiązaniem do konkretnych substancji i znajdowania się pod ich wpływem lub do wykonywania danych czynności czy podejmowania ryzyka. Jest to silna chęć do zaspokojenia jasno określonej i często destrukcyjnej potrzeby. Uzależnienie objawia się tym, że dotknięta nim osoba, skupiając się tylko na swoim nałogu, zaczyna zaniedbywać codziennie obowiązki i relacje z drugim człowiekiem. Co więcej, traci kontrolę nad częstotliwością i intensywnością zażywania różnych substancji oraz wykonywania czynności, bez których jest przekonana, że nie może się obyć. Skutki utrzymywania się przez dłuższy czas tego stanu mogą mieć zarówno charakter fizyczny, jak i psychiczny.
Obok uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu czy zaciągania kredytów i pożyczek, coraz powszechniejszym uzależnieniem stają się kompulsywne zakupy. Aby skutecznie leczyć zakupoholizm, należy najpierw go rozpoznać. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury artykułu!
Uzależnienie od zakupów – objawy
Każdy chyba lubi od czasu do czasu zaopatrzyć się w coś nowego – element ubioru, przedmiot zapewniający ulubioną rozrywkę czy wyposażenia domu. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy odstępy między kolejnymi wizytami w sklepie (stacjonarnym lub internetowym) sukcesywnie się zmniejszają. Jeśli rozważacie, czy Wasza pasja do nabywania co chwilę dodatkowych rzeczy, to już uzależnienie, powinniście zastanowić się, jak silna jest Wasza kontrola nad zakupami.
Gdy praktycznie już jej nie posiadacie, a chęć zaopatrzenia się w coś nowego jest większa niż zdrowy rozsądek, który podpowiada, że w ogóle tego nie potrzebujecie, warto rozważyć terapię uzależnienia. Innym aspektem, podpowiadającym, jak rozpoznać zakupoholizm, jest to, czy sami czujecie, że kupujecie za dużo, a mimo to i tak nabywacie kolejne rzeczy. Może temu towarzyszyć również wstyd oraz ukrywanie nabytych artykułów przed bliskimi. Jeśli chodzi o uzależnienie od zakupów, objawy to także chęć zaopatrzenia się w dany produkt przed innymi lub wybieranie takich pozycji, na które niekoniecznie Was stać.
Zakupoholizm a poczucie własnej wartości
Jak wspomnieliśmy, osobie uzależnionej od zakupów może towarzyszyć uczucie wstydu i chęć ukrywania przed innymi swoich nowych rzeczy. Taki człowiek wie, że kupuje za wiele, czuje się z tego powodu źle, lecz nie potrafi z tym walczyć i za każdym razem, gdy ma możliwość zaopatrzenia się w dodatkowy (często zbędny lub po prostu sprzeczny z jego wartościami przedmiot), ulega. Następnie znów się wstydzi i cierpi z powodu poczucia winy. Niestety wówczas zwykle ma wrażenie, że poprawi mu humor jedynie kolejny, może w końcu udany zakup. I tak tworzy się błędne koło, z którego trudno wyrwać się bez profesjonalnego wsparcia.
Co więcej, zakupoholizm może być również związany z różnymi komplikacjami i nieprawidłowościami natury psychicznej. Niektóre osoby poprzez pozbawione kontroli kupowanie usiłują podnieść swoje poczucie wartości. Jeszcze trudniejsza będzie sytuacja, w której Wasz stopień samoakceptacji zależeć zacznie od tego, ile i co nowego nabędziecie. W takich przypadkach niezbędna może okazać się terapia uzależnienia od zakupów.
Jak leczyć zakupoholizm?
Najważniejsze jest bez wątpienia uświadomienie sobie swojej sytuacji. Zanim uzależniony przyzna się do nałogu, musi czasami minąć sporo czasu i wydarzyć się kilka niekorzystnych dla niego sytuacji, które pokażą mu, że powinien poszukać profesjonalnej pomocy.
Jeśli już wcześniej zaobserwujecie u siebie pierwsze objawy zakupoholizmu i poczujecie chęć oraz motywację, żeby z nim walczyć, podejmijcie odpowiednie kroki. Przede wszystkim istotna jest konsultacja ze specjalistą. To on zada Wam odpowiednie pytania, by stwierdzić, czy rzeczywiście jesteście uzależnieni od nabywania nowych rzeczy, czy nie są to jeszcze kompulsywne zakupy. Odpowiednio przygotowany specjalista określi też skalę problemu i wskaże właściwy kierunek jego leczenia. Istotne jest, byście nie zostali sami ze swoimi zmaganiami. Każda osoba pogrążona w nałogu i pragnąca się od niego uwolnić potrzebuje fachowego wsparcia, udzielonego przez specjalistę od uzależnień. W leczeniu zakupoholizmu może pomóc terapia behawioralna, indywidualna i grupowa. Gdzie szukać pomocy? Jak szybko do niej dotrzeć? Wyjaśniamy!
Jak wygląda terapia uzależnienia od zakupów?
Warto wspomnieć, że w związku z rozwojem nowych możliwości (np. kupowaniem przez internet), omawiany nałóg objawia się, niestety, u coraz większej liczy osób. Jeśli mimo wszystko uzmysłowicie sobie, że nie musicie walczyć z nim sami i zgłosicie się po fachową pomoc, to osiągniecie połowę sukcesu.
Pierwszym etapem leczenia zakupoholizmu jest terapia indywidualna. To podczas niej możecie poznać przyczyny swojego uzależnienia i dowiedzieć się, jak ograniczać wpływ czynników wyzwalających nałóg. Następnie można wziąć udział w spotkaniach grupowych, podczas których uczestnicy dzielą się własnymi doświadczeniami, co umożliwia nawiązywanie nowych relacji o pozytywnym charakterze. Istotnym etapem leczenia zakupoholizmu jest też nauczenie osoby uzależnionej przemyślanego zarządzania budżetem. Umiejętność jego planowania pomoże w zyskaniu kontroli nad dokonywaniem kompulsywnych zakupów. Dzięki przejściu wszystkich kolejnych kroków terapii poradzenie sobie z nałogowym kupowaniem może okazać się łatwiejsze.
Gdzie szukać pomocy w przypadku zakupoholizmu?
Aby podjąć próbę uporania się z uzależnieniem, można skorzystać z usług świadczonych w prywatnych ośrodkach, takich jak AzylVIP. Działamy w Jerzmanowicach pod Krakowem, w województwie małopolskim, a naszą specjalizacją jest leczenie różnego rodzaju nałogów. Pomagamy również osobom zmagającym się z zakupoholizmem.
Nasze grono tworzą lekarze oraz psychologowie, zawodowo zajmujący się terapią. Oferujemy wszystkie formy psychoterapii, zajęcia z psychologiem i wystawiamy zwolnienie L4 na czas pobytu u nas. Zapewniamy przy tym dyskrecję i anonimowość, a z udzielanego wsparcia skorzystać mogą też bliscy osoby uzależnionej. Osoby przybywające do nas, doceniają kameralny charakter miejsca oraz przyjemne otoczenie. Jeśli zastanawiacie się, jak leczyć zakupoholizm, może zapoznać się z informacjami i cennikiem dostępnymi na stronie azylvip.pl.
Istnieje wiele rodzajów uzależnień, a coraz częściej słyszy się o kompulsywnych zakupach, które przekształcają się w zły nawyk. Jeśli czujecie, że kwestia ta dotyka również Was, możecie sięgnąć po pomoc osób pracujących w ośrodku oraz poszukać wsparcia u innych osób zmagających się z tym problemem.
Warto przeczytać:
Uzależnienia behawioralne: wszystko co powinieneś wiedzieć
Ośrodek leczenia uzależnień: czym kierować się przy wyborze?