Welcome to our company

Jakie argumenty trafiają do alkoholika?

Jakie argumenty trafiają do alkoholika?

 Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Azylvip Kraków

Często słyszy się o różnego rodzaju uzależnieniach, lecz nie każdy wie zapewne, jak trudny może być to stan, zarówno dla osoby nim dotkniętej, jak i dla jej bliskich. Co więcej, zaburzenia zdrowia (psychicznego i fizycznego) mogą postępować powoli, a przez to łatwo odnieść wrażenie, że wciąż ma się wszystko pod kontrolą, mimo że już od dawna tak nie jest. Istnieje wiele typów uzależnień – od zażywania szkodliwych substancji, po hazard, kompulsywne zakupy czy zaciąganie kredytów i pożyczek. Niektóre z nich niejednokrotnie łączą się ze sobą.

Do najpopularniejszego typu uzależnienia, dotykającego sporej części społeczeństwa, zalicza się chorobę alkoholową. Bardzo często otoczenie osób dotkniętych tym problemem oraz one same zastanawiają się, gdzie szukać wsparcia. Dla alkoholika rozwiązaniem może być pobyt w prywatnym ośrodku odwykowym, takim jak np. AzylVIP w Jerzmanowicach koło Krakowa. W ramach współpracy oferujemy detoks oraz wieloetapową terapię.

Nie wiecie, jak przekonać alkoholika do leczenia? A może sami zauważacie u siebie problem z piciem? To odpowiedni czas, by zrobić krok w kierunku pozbycia się nałogu.

Po czym rozpoznać chorobę alkoholową?

Przypadłość ta może mieć różne objawy i skutki, zależnie od fazy, którą przechodzi osoba nią dotknięta. Na początku trudno rozpoznać uzależnienie, gdyż Wy sami czy też Wasi bliscy w tym etapie (tzw. wstępnym) jesteście jeszcze w stanie kontrolować picie, choć staje się ono stopniowo intensywniejsze. Nie różni się mimo tego bardzo od okazjonalnego spożywania alkoholu. Kolejno pojawiają się fazy ostrzegawcza i krytyczna. W przypadku tej pierwszej osobie uzależnionej zaczynają towarzyszyć już objawy abstynencyjne, a poza tym traci ona kontrolę nad piciem. Jeśli chodzi o fazę krytyczną, podczas jej trwania dotknięty chorobą zaczyna spożywać coraz więcej alkoholu i robić to coraz częściej. W ostatnim etapie, czyli chronicznym, zupełnie nie kontroluje się już nałogu. Do tego uzależniony pozbywa się wszelkich zahamowań, a picie jest jego jedynym sposobem na radzenie sobie z problemami. Sięga po alkohol codziennie lub kilka razy dziennie.

Po czym jeszcze można rozpoznać alkoholika? Dostrzeżecie wzrost jego tolerancji na ilość i moc spożywanych substancji oraz to, że zaniedbuje bliskich i swoje obowiązków. Jak sprawić, by u takiej osoby pojawiła się motywacja do rzucenia picia?

Czytaj więcej: Dlaczego się uzależniłem?

Co zrobić, by przekonać alkoholika do podjęcia leczenia?

Zazwyczaj do osób dotkniętych uzależnieniem nie trafiają argumenty przedstawiane im przez otoczenie. Nie czują oni potrzeby uporania się ze swoją – często nieuświadomioną – chorobą, ich jedynym celem jest spożycie alkoholu, a wszystko i wszyscy, którzy im w tym przeszkadzają, stają się wrogami, zamiast sprzymierzeńcami. Jak więc zmienić nastawienie alkoholika i wzbudzić w nim motywację do rzucenia picia?

Przede wszystkim zrezygnujcie z upokarzania go i obarczania winą. Chora osoba jest wyniszczona, nie tylko fizycznie, lecz i psychicznie. Nie potrzebuje dodatkowego poczucia, że zawiodła, lecz przede wszystkim wsparcia. Możecie przedstawić uzależnionemu negatywne skutki picia, lecz skupcie się na nazwaniu choroby, nie na ocenie dotkniętej nią osoby. Co ważniejsze, opowiedzcie jej o korzyściach podjęcia leczenia alkoholizmu, a nie o trudnościach związanych z przejściem tego okresu. Zachęćcie ją do wzięcia udziału w terapii, przekonajcie o jej skuteczności i o tym, że niezależnie od fazy choroby, każdy ma szansę z niej wyjść i na nowo zacząć życie bez nałogu.

Czym jest detoks alkoholowy?

Jest to pierwszy etap terapii odwykowej, kluczowy, by przejść do dalszych kroków. Pozwala on usunąć z organizmu toksyny zgromadzone w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu. Często nie jest łatwym procesem, gdyż mogą wystąpić podczas niego różne dolegliwości, np. drżenie rąk, pocenie się, zawroty i bóle głowy, bóle brzucha, wymioty i biegunki. Wymienione powyżej objawy to skutki tzw. zespołu odstawiennego. Taki detoks powinien więc być kontrolowany przez doświadczonego specjalistę od leczenia uzależnień, najlepiej lekarza. Trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni, zależnie od fazy uzależnienia oraz kondycji osoby zgłaszającej się do ośrodka odwykowego. Aby przyspieszyć regenerację podtrutego alkoholem organizmu, dla każdego pacjenta opracowywany jest indywidualny program terapii oraz podawane są dożylnie witaminy i elektrolity.

Warto pamiętać, że sam detoks nie jest jeszcze leczeniem, a jedynie pierwszym krokiem do jego rozpoczęcia. Jego zadanie jest poprawa fizycznej kondycji organizmu, lecz nie uwalnia od psychicznych przyczyn choroby.

Czytaj więcej: Odtrucie alkoholowe Kraków / Jerzmanowice

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Kiedy wiecie już, jakie argumenty trafiają do alkoholika, i udało Wam się przekonać osobę uzależnioną do podjęcia terapii, warto dowiedzieć się, jak ona przebiega. Najczęściej składa się z kilku etapów, których długość może się różnić, zależnie od osiąganych efektów. Po detoksie i diagnostyce odbywają się sesje indywidualne. Ich celem jest uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną potrzeby podjęcia leczenia oraz zdobycie motywacji do rzucenia picia. Każdy ze zgłaszających się do ośrodka odwykowego może liczyć na profesjonalne wsparcie psychoterapeuty i psychologa. Włączona jest też terapia grupowa, podczas której uzależnieni dzielą się doświadczeniami oraz zyskują okazję do nawiązania nowych pozytywnych znajomości. W ośrodku odwykowym odbywają się również ćwiczenia terapeutyczne. Kto go opuszcza, powinien mieć już natomiast plan na życie w abstynencji i chęć oraz dalszą motywację do życia w trzeźwości.

Czytaj więcej: Leczenie alkoholizmu Kraków / Jerzmanowice

Co oferujemy w ośrodku AzylVIP?

Trafiają do nas osoby w różnych fazach uzależnienia od alkoholu. Niektórzy sami postanowili podjąć leczenie uzależnień, innych przekonała do tego rodzina lub przyjaciele. Już sama chęć uwolnienia się od nałogu jest bardzo ważnym krokiem, przybliżającym chorego do zażegania problemu. Zapewniamy wsparcie dla alkoholika na każdym etapie procesu odwykowego. Gwarantujemy anonimowość oraz dyskrecję. Oferujemy detoks alkoholowy, terapię uzależnień oraz zwolnienie L4 na czas pobytu u nas.

AZYLVIP to ośrodek leczenia uzależnień, w którym dbamy o komfort pobytu, a na uwagę zasługuje również malownicza okolica Jerzmanowic koło Krakowa.

Jeżeli zauważacie problem alkoholowy u siebie, zgłoście się po fachową pomoc. Kiedy natomiast choroba ta dotyka Waszych bliskich, zacznijcie od nieoceniających argumentów, które łatwiej trafiają do alkoholika.


Podobne wpisy:

Wpływ narkotyków na organizm i emocje człowieka

Czym są narkotyki i narkomania? Narkotyki są szkodliwymi substancjami chemicznymi, które wpływają na ciało i umysł człowieka. Mają one różne efekty na organizm, zarówno fizyczne, jak i...

Terapia odwykowa – strach przed leczeniem uzależnienia

Uzależnienie to choroba, która dotyka nie tylko samego uzależnionego, ale także jego najbliższe otoczenie. Jednym z najważniejszych kroków w walce z nałogiem jest podjęcie decyzji o...

Jak alkohol wpływa na pamięć?

Spożycie alkoholu ma szeroki wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym na mózg i jego zdolności poznawcze. Jednym z najczęściej dotkniętych obszarów przez alkohol jest pamięć. W tym...