Jak kłamie narkoman?
Każda używka wpływa w pewnym stopniu na sposób odczuwania emocji oraz zachowanie. Nie inaczej kwestia ta wygląda w przypadku narkotyków. Osoba uzależniona może nie tylko inaczej się zachowywać, ale także próbować wyprzeć fakt, iż ma poważny problem z nałogiem. Nierzadko otoczenie może mieć do czynienia z kłamstwami oraz różnego rodzaju manipulacjami narkomanów, przy pomocy których będą oni starali się utwierdzić w przekonaniu o pełnej kontroli sytuacji również swoich najbliższych. Jak kłamie narkoman? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.
Wpływ narkotyków na zachowanie człowieka
W zależności od konkretnej substancji narkotyki mogą różnie wpływać na zachowanie człowieka oraz sposób odczuwania przez niego emocji. W przypadku niektórych rodzajów środków odurzających stosunkowo łatwo jest zamaskować, przynajmniej fizyczne objawy tego, że ktoś zażył narkotyk. Z innymi może już nie być tak łatwo – nadmierna ruchliwość i ogólne pobudzenie, rozszerzone źrenice czy bardzo łatwe wpadanie złość to tylko niektóre z możliwych objawów.
Kłamstwa osoby uzależnionej od narkotyków związane są najczęściej z chęcią ukrycia problemu nałogu przed najbliższymi. Mogą one jednakże dotyczyć wielu innych sytuacji związanych z życiem codziennym bądź chęcią pozyskania funduszy na nabycie kolejnych używek. Manipulacje narkomanów przez długi czas mogą się udawać i skutecznie wprowadzać w błąd ich otoczenie, jednakże po pewnym czasie prawda zawsze wychodzi na jaw.
Sprawdź ofertę: Detoks narkotykowy | Leczenie narkomanii
Najczęstsze manipulacje narkomanów
Rozpoznanie kłamstw w uzależnieniu i zrozumienie ich przyczyny dla bliskich narkomana może okazać się sporym ciosem. Warto poznać najczęstsze powody mniej lub bardziej świadomych manipulacji:
- kłamstwa zapewniające, że wszystko jest pod kontrolą oraz kategorycznie nieprzyznawanie się do nałogu;
- próba robienia z siebie ofiary w celu uniknięcia konsekwencji;
- zmyślanie emocjonalnych historii i „branie na litość” dla osiągnięcia korzyści finansowych (pozyskiwanie pieniędzy na używki).
To tylko kilka z najczęściej powielających się schematów. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji, podejścia bliskich do problemu osoby uzależnionej oraz zaawansowania siły nałogu. Narkoman może kierować się troską o rodzinę i nie chcieć jej obarczać swoimi problemami. Niestety, może być też całkowicie przeciwnie. Przez zażywane substancje mógł on się stać na tyle nieczułą osobą, że posunie się nawet do manipulacji na bliskich, aby tylko zdobyć kolejną porcję narkotyku.
Kłamstwa osoby uzależnionej – wszystko dla nałogu
Pod wpływem narkotyków nawet najbardziej opanowana osoba może wpaść w złość bądź szał. W takim stanie nietrudno wypowiedzieć kłamstwa lub inne słowa, które mogą sprawić przykrość bliskim. Niestabilność emocjonalna jest jeszcze większa, gdy jedna porcja narkotyku przestaje działać, a uzależniony nie ma możliwości pozyskania następnej. Organizm tak silnie domaga się używki, że osoba znajdująca się pod niszczącym wpływem nałogu zrobi wszystko, aby ją zdobyć – nawet kosztem swojej rodziny czy przyjaciół.
To, jak kłamie narkoman, może być uzależnione od charakteru konkretnej osoby, stanu, w jakim obecnie się znajduje oraz rodzaju zażywanych substancji. Niektóre osoby stosują przemyślane manipulacje, dzięki którym osiągną korzyści finansowe, umożliwiające im nabycie narkotyków. Inne będą posuwać się nawet do kradzieży, po czym będą kłamać prosto w oczy, że nic nie zrobiły. Jeszcze inni będą wymyślać pełne sprzeczności historie, po których można będzie łatwo się zorientować, że jest to oszustwo. Niektórzy nawet otwarcie obwiniają swoich bliskich o popadnięcie w nałóg, wzbudzając w nich poczucie winy.
Jak skutecznie komunikować się z osobą uzależnioną?
Rozpoznanie kłamstw w uzależnieniu i odkrycie, że bliski ma problem z nałogiem, to bardzo ważny krok. Teraz pozostaje najtrudniejsza część, czyli próba podjęcia rozmowy na ten temat. Jak komunikować się z osobą uzależnioną? Pokojowy dialog bez wszczynania konfliktu może okazać się szczególnie trudny, gdy narkoman zwykle nie przyznaje się do nałogu. Dla dobra bliskiego warto jednak podjąć się próby komunikacji, kierując się poniższymi wskazówkami:
- przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i starać się pozostać opanowanym oraz zachować przy tym spokojny ton głosu;
- trzeba przygotować się na ewentualne napady złości – jest to powszechna reakcja obronna osoby uzależnionej;
- nie należy atakować i obwiniać narkomana za problem, a starać się wykazać chęć pomocy i przekonać go, że czyni się to dla jego dobra.
Początkowe próby podjęcia rozmowy mogą przerodzić się w kłótnie, a osoba uzależniona może nie wykazywać zamiaru współpracy. Przyczyną jest najczęściej niechęć przyznania się do problemu. Aspekt ten aktywuje mechanizm obronny. Z czasem jednak, gdy narkoman przekona się, że kierowane są w jego stronę dobre intencje, być może otworzy się bądź nawet da się namówić na terapię.
Maski zakładane przez narkomana
Nawet jeśli narkoman zarzeka się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i sięga on po używki jedynie sporadycznie, zawsze warto przeprowadzić z nim rozmową i postarać się przekonać go do wzięcia udziału w terapii. Uzależnienie następuje bardzo szybko – sprawy mogą wymknąć się spod kontroli z dnia na dzień. Należy także pamiętać, że bardzo prawdopodobne jest, iż osoba uzależniona spytana o to, ile i jak często zażywa środki odurzające, skłamie.
Narkoman może próbować udawać, że wszystko jest dobrze. Zauważenie pierwszych niepokojących sygnałów i zmian w zachowaniu to jednak ostateczny moment na rozmowę i próbę przekonania uzależnionego do przyznania się do nałogu i podjęcia z nim walki. Za pewien czas może być bowiem już za późno. Niekontrolowane emocje mogą wziąć górę i zamienić wspólne życie w piekło. Sam narkoman będzie wykańczał siebie psychicznie oraz fizycznie.
Troska pomimo kłamstw
Kłamstwa osoby uzależnionej od narkotyków to niejedyny problem. Używki mogą wyniszczyć organizm i wywrzeć duży wpływ na psychikę. Zmiany te często są nieodwracalne. Warto zatem w porę, jak najwcześniej po odkryciu, że bliski może mieć problemy z nałogiem, przekonać go do pójścia na odwyk. Terapie dla osób borykających się z różnego rodzaju nałogami, w tym z problemem narkotykowym, prowadzimy m.in. w naszym ośrodku leczenia uzależnień AzylVIP. Nasi terapeuci oferują wsparcie osobom w różnych stadiach w nałogu oraz rozmaitym podejściu do przeprowadzanej terapii. W celu podjęcia leczenia i omówienia wszystkich istotnych jego szczegółów można skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.